Osobisty BHAG

Osobisty BHAG

Kim jesteś za 10, 20 lat? Gdzie i jak żyjesz? Co robisz? Jak wyglądasz? I jak się czujesz? Wiesz? Może warto o tym pomyśleć? I bynajmniej nie zapraszam Cię do żmudnego planowania i inwestowania. Choć to również ważne i wartościowe. W tym miejscu zapraszam Cię do odważnych wizji. BHAG to wyzwanie i zachęta do marzenia. I to nie byle jakiego, bo wielkiego!

BHAG

BHAG to pojęcie związane raczej z biznesowymi strategiami dla firm, ale przecież nie stoi nic na przeszkodzie, by zainspirować się nimi dla rozwoju osobistego. Także zawodowego. Ten akronim pochodzi z książki Jamesa Collinsa i Jerry’ego Porrasa Built to Last: Successful Habits of Visionary Companies. Do dziś jest używany jako inspiracja i podejście w budowaniu strategii. Zresztą na jednym z warsztatów strategicznych, które prowadziłam i mnie zainspirował, by myśleć o nim także w perspektywie osobistego życia.

Co to jest BHAG? Z angielskiego to big hairy audacious goal, czyli wielki, włochaty, zuchwały cel. Ten cel ma być niebanalny, sam w sobie stanowić marzenie, wyzwanie, wywoływać uśmiech, ale i onieśmielać. Cała rzecz polega na tym, by był na tyle ambitny – wielki i bezczelny – by znaleźli się ludzie, którzy zechcą „popukać się w głowę” nad jego nierealnością i niemożliwością. Ma być jednocześnie na tyle dostępny, realistyczny i prawdopodobny, byś ty sam/a nigdy nie zwątpił/a, że to najlepszy możliwy plan na twoje życie.

 To jest wizja firmy lub własnej osoby, która cieszy i dodaje przysłowiowych skrzydeł. Powinna być zgodna z twoimi wartościami, kompetencjami, potrzebami i możliwościami. Powinna też przekraczać pułap tego, co wiesz, że osiągniesz bez trudu. W końcu to hairy cel!

BHAGi, które mogą cię zainspirować:

  • Microsoft: Komputer na każdym biurku i w każdym domu.
  • SpaceX: Umożliwić człowiekowi eksplorację i zasiedlenie Marsa.
  • Google: Zorganizować światową informację i sprawić, by była dostępna i pomocna.
  • Nikt nie powinien zginąć ani zostać poważnie ranny w Volvo wyprodukowanym po 2020 roku.

Osobisty BHAG

A co może być osobistym BHAGiem? No na przykład jesteś dziś wziętym specjalistą, nieźle zarabiasz, ludzie się z tobą liczą, ale za 10 lat to z twoim nazwiskiem wszystkim ma kojarzyć się dziedzina którą się zajmujesz. Pracujesz na uczelni, prowadzisz ciekawe badania, publikujesz co nieco, a za 15 lat chcesz mieć własną katedrę.  Jesteś coachem i przykro ci, z czym większości ludziom kojarzy się coaching, więc chcesz w ciągu 20 lat pomóc przynajmniej milionowi osób i w ten sposób przekonać ich do rozwoju. Rozumiesz? Mierz wysoko, ale wiedz, że jesteś w stanie tego dokonać. I że bardzo tego chcesz.

Jak określić swój BHAG? Kilka pytań, które mogą ci w tym pomóc:

→ Za czym najczęściej tęsknisz?

→ Jaki plan, pomysł, marzenie wywołuje w tobie wewnętrzny uśmiech?

→ Czy to marzenie jest zgodne z twoimi wartościami?

→ Jak myślisz, jak będziesz się czuł, kiedy to osiągniesz? A co na drodze do tego celu?

→ Gdy pojawia ci się lekko złośliwa myśl typu: Ja wam jeszcze pokażę to co chcesz pokazać?

→ Co jest jednocześnie twoim obszarem kompetencji, pasji i unikatowości? W jakiej dziedzinie masz szansę być wybitna/y?

→ Co osiągniesz na pewno lub z dużym prawdopodobieństwem w ciągu najbliższych 10-20 lat? Co jest dla Ciebie możliwe, ale trudne do osiągnięcia? A o czym boisz się marzyć? Swój BHAG możesz znaleźć między odpowiedziami dwa ostatnie pytania, ale najciekawiej dla ciebie jeśli zdecydujesz się na tę ostatnią.

BHAG to marzenie i cel. To wyzwanie. Ma być lekko obrazoburcze, bo podważa status quo. Jednocześnie koncentruje energię, wyzwala radość i motywuje. Na zewnątrz może budzić powątpiewanie, ale w środku rozpala wiarę. BHAG to kompas i dopalacz.

Dodaj komentarz

Close Menu